Ukuran bilik pakaian walk-in dan susun atur: saiz, ketinggian batang dan laluan

Pasukan Editorial ArchHomeAI · · 7 minit bacaan

Bilik pakaian walk-in dengan pakaian pada batang dan rak di sepanjang dinding
Ruang gantung dan rak di sepanjang dinding, dengan laluan lapang di tengah.

Bilik pakaian walk-in memerlukan kira-kira 60 cm kedalaman untuk pakaian bergantung ditambah laluan sekurang-kurangnya 60 cm, jadi satu dinding gantungan muat dalam bilik sedalam kira-kira 1.2 m; 1.5 × 1.5 m ialah minimum yang lebih berguna. Batang gantungan berganda dipasang pada kira-kira 100 dan 200 cm, gantungan panjang pada kira-kira 165–170 cm atau lebih tinggi, dan rak sedalam 30–40 cm.

Perkara utama

  • Pakaian bergantung memerlukan kira-kira 60 cm kedalaman dari dinding belakang; 50 cm ialah minimum yang sempit.
  • Laluan 60 cm ialah minimum; 75–90 cm selesa, lebih lebar untuk bilik pakaian yang dikongsi.
  • Gantungan berganda: batang pada kira-kira 100 dan 200 cm. Gantungan panjang: kira-kira 165–170 cm atau lebih tinggi.
  • Rak pakaian berlipat sedalam 30–40 cm; rak kasut kira-kira 30 cm dalam dan berjarak 15–18 cm.
  • Pulau memerlukan sekurang-kurangnya 60 cm ruang lapang di sekelilingnya dan bilik kira-kira 3 × 3 m.

Berapa besar bilik pakaian walk-in perlu?

Saiznya datang daripada dua nombor: kedalaman storan di setiap dinding dan laluan di antaranya. Menurut panduan ukuran walk-in closet daripada HomeGuide, minimum mutlaknya kira-kira 1.2 × 1.2 m, dan 1.5 × 1.5 m ialah titik permulaan yang lebih praktikal.

Ukuran bilik pakaian mengikut susun atur (anggaran)
Susun aturStoranAnggaran saiz minimumSaiz selesa
Satu dindingGantungan di satu sisi1.2 m dalam × sebarang panjang1.5 m dalam
Dua dinding (selari)Gantungan atau rak di kedua-dua sisi1.8 m lebar2.1 m lebar
Bentuk LDua dinding bersebelahan1.5 × 1.5 m1.8 × 2.1 m
Bentuk UTiga dinding2.1 × 2.1 m2.4 × 2.4 m
Dengan pulauTiga dinding + pulauKira-kira 3 × 3 m3.6 × 3.6 m

Kedalaman: ruang gantung, rak dan laci

  • Pakaian bergantung: kira-kira 60 cm dari dinding belakang supaya penyangkut tidak terkeluar; 50 cm di ruang sempit.
  • Pakaian berlipat dan rak umum: 30–40 cm.
  • Rak kasut: kira-kira 30 cm dalam, berjarak 15–18 cm; rak condong memerlukan sedikit lebih tinggi.
  • Laci: 45–60 cm dalam; cetek untuk aksesori, lebih dalam untuk baju sejuk.

Ketinggian batang gantungan

Ketinggian batang biasa (dari lantai)
KegunaanKetinggian batangCatatan
Gantungan berganda, batang atasKira-kira 200 cmKemeja dan kot; boleh dicapai kebanyakan orang dewasa
Gantungan berganda, batang bawahKira-kira 100 cmKemeja, seluar berlipat, pakaian kanak-kanak
Gantungan sederhanaKira-kira 165–170 cmGaun dan kot panjang sederhana
Gantungan panjang180–200 cmKot dan gaun panjang yang tidak boleh mencecah lantai

Laluan dan pulau

Laluan 60 cm cukup untuk masuk dan mengambil sesuatu; dengan 75–90 cm anda boleh membuka laci dan berpusing dengan selesa, dan kira-kira 120 cm sesuai untuk dua orang serentak. Pulau memerlukan lantai lapang di semua sisi: sekurang-kurangnya 60 cm, 90 cm jika laci terbuka ke arah laluan.

Lampu, pintu dan pengudaraan

  • Terangi pakaian, bukan hanya siling: jalur LED di bawah rak atau di sepanjang batang menunjukkan warna sebenar.
  • Pintu gelangsar atau pintu gelangsar dalam dinding menjimatkan ruang ayunan pintu biasa dalam bilik pakaian kecil.
  • Tinggalkan celah atau gril di bahagian atas supaya udara beredar; almari tertutup yang lembap berbau hapak.
  • Tambah cermin dan, jika ada ruang, bangku atau tempat duduk tarik keluar untuk memakai kasut.

Reka bilik pakaian anda dalam 3D

Buka ruang bilik pakaian dalam ArchHomeAI, masukkan ukuran bilik dan letakkan modul gantungan, rak dan laci pada saiz sebenar. Bandingkan bentuk L dengan bentuk U, semak laluan dan cuba kemasan dalam 3D. Untuk almari di sepanjang dinding bilik tidur, gunakan ruang almari terbina dalam.

Reka bilik pakaian anda Masukkan ukuran, pilih susun atur dan semak laluan dalam 3D. Mereka bentuk adalah percuma. Buka perancang bilik pakaian

Soalan lazim

Apakah saiz minimum bilik pakaian walk-in?

Kira-kira 1.2 × 1.2 m cukup untuk satu dinding gantungan dan laluan sempit. Untuk storan dua dinding rancang sekurang-kurangnya 1.8 m lebar, untuk pulau kira-kira 3 × 3 m.

Berapa dalam bilik pakaian walk-in perlu?

Setiap dinding gantungan mengambil kira-kira 60 cm, setiap dinding rak 30–40 cm, ditambah laluan 60–90 cm. Jumlahkan dinding yang dirancang untuk mendapatkan kedalaman.

Pada ketinggian berapa batang gantungan dipasang?

Untuk gantungan berganda pada kira-kira 100 dan 200 cm. Satu batang pada kira-kira 165–170 cm, atau 180–200 cm untuk kot dan gaun panjang.

Bolehkah bilik pakaian muat dalam bilik tidur kecil?

Jika anda boleh mengorbankan jalur sedalam kira-kira 1.2–1.5 m di sepanjang satu dinding, boleh. Jika tidak, almari terbina dalam sedalam kira-kira 60 cm menyimpan hampir sama banyak dalam ruang yang lebih kecil.

Sumber

Cara kami menulis panduan ini: setiap angka diambil daripada sumber yang disenaraikan di hujung dan disemak pada September 2026. Harga berbeza mengikut bandar, spesifikasi dan tahun.

  1. Walk-In Closet Dimensions Guide: Standard Sizes & Layouts — HomeGuide